Yukarı Çık
Rezervasyon

TR | EN

Dalyan Köyü

Dalyan, Çeşme ilçe merkezinin 2 km kuzeyinde yer almaktadır. Dalyan’a hem denizden hem de karadan ulaşım sağlayabilirsiniz. Evleri, plajları, limanları ve insanlarıyla tipik bir balıkçı mahallesi olarak anlatılabilir.

Ege bölgesinin birçok yöresi gibi Dalyan’da asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu özelliğinden dolayıdır ki tarihi bakımdan ön plana çıkmaktadır.

Dalyan’ın tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri yörenin yaz aylarında diğer yörelere göre daha sakin olmasıdır. Bunun yanı sıra yöreye ulaşımın kolay sağlanması, muhteşem doğaya sahip olması ve konaklama için seçeneklerin çok olması yörenin tercih edilmesinin başta gelen özellikleridir.


Çeşme’nin lüksü ve kalabalığının yanı sıra Dalyan’ın yokuşlu sokaklarında sadelik ve sakinlik hakimdir. Doğayla baş başa gürültüden uzak huzurun bol olduğu tatil yörelerinin en başında gelmektedir. Sahip olduğu masmavi denizi, doğal limanı, doğal güzellikleri ile Çeşme’nin en nadide bölgelerinden birisidir.

Dalyan mahallelerinde Rum esintileri, Arnavut kaldırımlar, balkonlardan sarkan lavantalar menekşeler, kapı önlerinde top oynayan çocuklar içinizi ısıtır.

Deniz turizminin ana unsurlarından olan yatçılık ve yat turizmi günümüzde giderek önemini arttırmaktadır. Ülkemizin de coğrafi konumu ve doğası gereği çok sayıda yat limanına sahiptir. Çeşme Dalyan’da hem eğlence hem de iş yatırımı birlikte yer almaktadır. Dalyan sahip olduğu korunaklı yat limanı sayesinde birçok şirket ve holdinge ev sahipliği yapmaktadır.

Çeşme’de dalış yapmak istiyorum diyorsanız pusulanız Dalyan’ı göstermeli. Havuz ve deniz dalışı için en uygun bölgelerden birisidir. Yörede dalış eğitimi veren tesis ve kulüpler bulunmaktadır.

Çeşme’de en lezzetli en taze balıkları yiyebileceğiniz, yanında meze olarak ot yemeklerinin servis edildiği, köy ve şehir havasının karışımını bulabileceğiniz doğal bir ortam Dalyan…

Aynı zamanda bölgede Akdeniz ve Ege’yi Türk topraklarına katan ünlü denizcimiz Amiral Turgutreis anısına bir heykel dikilmiştir.